fbpx

109€ – 4 Netë Në BANSKO

Bansko, tjetër nivel i pistave të skijimit.

Ofertat: Na kontaktoni në 049/045 – 725 726, Facebook, Instagram, WhatsApp, Viber dhe merr ofertat.

Bansko është sinonim i skijimit… Qyteti bën një ekskursion të shkëlqyeshëm dimëror, ku mund të shijoni sportin tuaj të preferuar, pasi ka një nga vendpushimet më të mira dhe më të organizuara të skive në Evropë. “St. Moritz e Bullgarisë” është një nga destinacionet më të njohura të dimrit, për të gjithë Ballkanin, me rritjen e turistëve duke ecur me ritme të shpejta. Ajo që e bën Bansko destinacionin e domosdoshëm të dimrit është kombinimi i relaksimit, skive, komoditeteve luksoze dhe çmimeve të ulëta. Edhe pse është një destinacion kryesisht dimëror, ai ofron aktivitete edhe për muajt e tjerë. Nga shpatet e skive në rrugët me kalldrëm të qytetit të vjetër, Bansko po pret që ju ta zbuloni!

Vëmendje: Pasi që i termineve per Vizës Bullgare në ambasadë eshte i limituar na kontaktoni direkt në numrin 049/45 – 725 726 dhe informohu rreth tyre.

Aktivitetet e Bansko

Skive
I gjithë qyteti, një shpat i madh! Pranë fjalës Bansko, duhet të shtojmë fjalën ski, pasi është arsyeja kryesore për ta vizituar atë! Me 16 pista skive, të të gjitha niveleve dhe majën më të lartë në 2,600 metra, përvoja do të jetë e paharrueshme. Nëse nuk dini si të bëni ski, mund të mësoni shpejt dhe lehtë (me një instruktor) dhe nëse thjesht nuk doni të ftoheni, preferoni një nga tetë baret dhe restorantet e resortit.

Relaksimi Spa
Qyteti, përveç objekteve të skive, është gjithashtu i famshëm për komoditetet luksoze të relaksimit dhe mirëqenies. Shumica e hoteleve (4-5 yje) ofrojnë mundësi të jashtëzakonshme që ju të ndjeheni të gjallë dhe të relaksuar, përmes paketave që përfshijnë masazhe, banjë turke, vaska të nxehta, sauna, pishina të nxehta dhe më shumë. Zgjidh më të mirën!

Qytet i vjetër
Qyteti i vjetër është një “ekskursion” i shkëlqyeshëm nga zona kozmopolite e veriut Bansko. Isshtë vetëm 15 minuta larg gondolave ​​dhe ofron shumë imazhe tradicionale. Në qendër të saj do të gjeni gjithashtu kishën e çuditshme të Trinisë së Shenjtë.

Golf (Pirin)
Në një zonë të gjelbër të harlisur, mund të luani ose të mësoni golf. Ka dy kurse të organizuara, hapësirë ​​për praktikë, si dhe akademia! Mund të konsiderohet një sport për pak, por këtu mund ta bëni ëndrrën tuaj të vërtetë!

Argëtim
Çdo destinacion dimri / skijimi pret institucionet përkatëse të argëtimit. Bansko mund të mos ketë një bollëk opsionesh, por ofron një jetë interesante gjatë natës që do t’ju mbajë zgjuar deri në orët e para të mëngjesit!

Patinazhi
Shesh patinazhi në akull është një nga më të mëdhatë në Bullgari. Sigurisht, është i hapur vetëm gjatë muajve të dimrit, ndërsa qëndron i hapur deri në mbrëmje, duke ofruar shumë orë lojë për fëmijët e të gjitha moshave.

Manastiri i Rilës
Manastiri Rila ndodhet 93 km jashtë Bansko. Udhëtimi do t’ju lodhë pak, por të dy imazhet (nga shpatet e ashpra) dhe manastiri i mrekullueshëm do t’ju dëmshpërblejnë. (Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s)

Ushqim Bansko?

Bansko është një qytet që padyshim nuk do të ju lërë të uritur, pasi shumica e hoteleve ofrojnë gjysmë bordi ose kanë restorante të shkëlqyera. Nëse vendosni të darkoni jashtë hotelit, do t’ju duhet të mbani sytë hapur, pasi ka shumë rreziqe. Mehana që do të hasni në çdo rrugë të vogël është taverna Bullgare. Mehana origjinale përfshinte vallëzim dhe muzikë live. Në këtë mënyrë, vizitori kishte shansin të takonte kuzhinën lokale dhe kulturën popullore të zonës. Në ditët e sotme, do të ishte më mirë t’i shmangni ato, përveç nëse dikush i ka rekomanduar ato. Më në fund, për një vakt të plotë me dy persona do të paguani 30 € përfshirë verën. E rëndësishme: Stendat e ushqimit të shpejtë shërbejnë ushqim me cilësi të keqe.

Amvrosia: Xhevahiri i kuzhinës së Bansko ofron pjata me cilësi të patëmetë, në një hapësirë ​​elegante dhe të ngrohtë! Vizitoni restorantin e domosdoshëm të qytetit ..!

Xhenxhefili: Ofron shumë mundësi, me çmime të arsyeshme, brenda një ambienti të këndshëm dhe komod. Cilësia nuk është diçka e veçantë ..

Mehana Momini Dvori: Porcione bujare, çmime të ulëta dhe cilësi të mirë në një tavernë tradicionale në qendër të qytetit.

Taverna Baryakovan: Taverna tradicionale me ambient të ngrohtë dhe pjata të mira – lokale dhe jo-lokale.

Leonardo: Restorant italian me cilësi të kënaqshme dhe pjata të prezantuara mirë, me çmime të larta.

Kafe-Pije në Bansko?

Nectar Bar: Në Nectar Bar të lezetshëm dhe elegant ju mund të shijoni birra, kokteje, si dhe meze të ndryshme.

Le Rétro: Dyqani më i mirë në Bansko për të pirë kafe dhe për të ngrënë mëngjes cilësor, meze të lehtë, ëmbëlsira ose një sallatë (i përshtatet shumë pak njerëzve).

Xhenxhefili: Hapësira më e bukur në qytet është e përkryer për ushqim, pije, kafe dhe argëtim me netë të gjalla. Hugeshtë e madhe!

Jack’s House Bansko: Klub i bukur për vallëzim dhe argëtim deri në mëngjes (preferoni pijet në shishe).

Happy End Bar: Klub-kafe-bar më i njohur në qytet. (Kini kujdes për tarifat e pijeve, ato tarifohen nga vëllimi!)

Klubi i kafes dhe i fëmijëve Bansko Family: Një kombinim i një qendre lojërash dhe kafeneje me sanduiçe cilësore dhe atmosferë të pastër. Rekomandohet shumë për familjet me fëmijë.

Wine Bar 25: Për disa gota verë të vcantë, shoqëruar me një pjatë, larg nxitimit turistik!